IPB160N04S4LH1ATMA1
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
IPB160N04S4LH1ATMA1
Product Category : MOSFET
Vgs (Max) : +20V, -16V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 160A (Tc)
FET Type : N-Channel
Mounting Type : Surface Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 190nC @ 10V
Manufacturer : Infineon Technologies
Minimum Quantity : 1000
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 4.5V, 10V
Operating Temperature : -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature : -
Series : Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 14950pF @ 25V
Supplier Device Package : PG-TO263-7-3
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 1.5 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) : 167W (Tc)
Package / Case : TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Vgs(th) (Max) @ Id : 2.2V @ 110µA
Drain to Source Voltage (Vdss) : 40V